W chwili obecnej możemy rozróżnić trzy typy przewodów hdmi.

Właściwie dobrany kabel HDMI zapewnia nam możliwość podłączenia się przykładowo komputerem do TV, niemniej jednak nie tylko ponieważ z technologii hdmi korzysta o wiele więcej urządzeń elektronicznych. Są to między innymi soundbary, rzutniki, konsole Playstation czy monitory. Wszystkie z tego typu sprzętów jesteśmy w stanie podpiąć za pomocą dedykowanego kabla hdmi.

Do produkcji stosuje się aluminium, miedź lub stal. Jak niewątpliwie się domyślasz te zrobione z aluminium powiązane są z kiepską jakością, natomiast najlepsze to te wykonane z beztlenowej miedzi.W tej chwili rozróżniamy 3 rodzaje kabli hdmi, powiedzmy, że są to trzy standardy:

1. Przewód HDMI 1.4 – przepustowość: 10,2 Gb/s, maksymalna jakość wideo: FullHD/60fps lub 4K/30fps, nie ma możliwości obsługi HDR.

2. Przewód HDMI 2.0 – przepustowość: 18 Gb/s, maksymalna jakość wideo: 4K/60fps, obsługa statycznego HDR.

3. Przewód HDMI 2.1 – przepustowość: 48 Gb/s, maks. jakość wideo: 4K/120fps lub 8K/120fps, obsługa dynamicznego HDR.

Długość kabel hdmi hdr także ma ogromne znaczenie. Zakłada się, iż długość do pięciu m. gwarantuje generalnie brak straty jakości. Pamiętajmy żeby ten przewód hdmi hdr nie był zbyt małej długości, dlatego, że może nasza instalacja okazać się zbyt sztywna, ani też zbyt długi bo może się ktoś w taki kabel zaplątać, ponadto czym większy będzie kabel tym powiększamy szansę utraty jakości przesyłania danych.

Drogi przewód oczywiście nie w każdej sytuacji oznacza lepszy bo nie ważne że mamy „pozłacane” bądź „platynowe” końcówki przewodu, znacznie ważniejszą informacją wpływającą na jakość przesyłu będzie jednakże surowiec z którego jest on wyprodukowany.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *