Biopeptydy są bardzo ważnym przedmiotem badań.

Peptydy , które wpływają na funkcjonowanie komórek – znane pod nazwą biopeptydy – są istotnym przedmiotem licznych badań w proteomice. Wpływają na metabolizm lub sposób trawienia pokarmu przez nasz organizm, natomiast inne mają właściwości funkcjonalne bardzo przydatne w różnych kosmetykach. Udział tych peptydów w sferze żywności i medycyny, rośnie i na pewno będzie szedł w górę, kiedy badacze będą poszerzać odkrycia, w jaki sposób najlepiej je izolować, badać i produkować, a potem sprzedawać w sklepie peptydy.

 

Pomimo swych niewielkich rozmiarów – a przeważnie z ich powodu – peptydy okazują się coraz to ważniejszymi biologicznymi jednostkami zdolnymi do zmniejszenia stanu zapalnego, leczenia wielu chorób, zabijania drobnoustrojów, zwiększania wartości odżywczych produktów spożywczych i odwracania procesu starzenia. Dzięki swoim małym rozmiarom i braku zorganizowanej struktury, tanie peptydy mają tendencję do przechodzenia przez te przestrzenie, w których nie zdołają się zmieścić większe od nich białka – mogą przenikać ściany jelit, ludzką skórę, a niekiedy mogą przenikać nawet przez błony otaczające komórki. Mogą prędko dostać się do krwiobiegu, by dotrzeć tam, gdzie są akurat potrzebne.

 

Ponadto krótkie peptydy są prostsze a także tańsze w produkcji w porównaniu ze skomplikowanymi, większymi białkami. Dla inżynierów żywności, producentów leków, kosmetyków jest to jedyna z najatrakcyjniejszych właściwości, jaka będzie mieć finansowe odzwierciedlenie w działaniu spółek z szyldem „peptydy sklep”.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *