Wkłady stalowe nie podtrzymują ciepła tak znakomicie jak żeliwne.

Bardzo bardzo istotnym detalem każdego kominka są profesjonalne wkłady kominkowe. Kominek prócz walorów estetycznych pełni też funkcje grzewcze. Dlatego każdy wkład do kominka musi być wytrzymały na kilku godzinne działanie bardzo wysokiej temperatury ( w tym również na jej zmiany) a ponadto nie rdzewieć.

 

Oprócz tego powinien tak akumulować ciepło, aby oddawać je jeszcze przez jakiś czas po ugaszeniu płomienia w palenisku. wkłady kominkowe Hajduk można podzielić na wkłady kominkowe żeliwne albo wkłady kominkowe ze stali. Żeliwne wkłady wykonywane są z odlewów żeliwnych, a zatem ich dno, ściany, plecy i czopuch robione są z tego materiału. Jeżeli ścianki kominka są odlewane, to wówczas nie mamy spawów oraz połączeń. Za sprawą tego są bardzo szczelne. Natomiast w sytuacji płyt żeliwnych, po pewnym czasie będą mogły się niestety poluzować. Z żeliwa można formować różne formy i kształty. Tak zatem takie wkłady wytwarzane z tego tworzywa posiadają bardzo często ozdobną formę. Do wnętrz o nowoczesnym wystroju z pewnością lepiej będą pasowały stalowe wkłady.

 

Rynek oferuje dużo więcej rodzajów wkładów stalowych , szczególnie tych które posiadają wodny płaszcz. Wkłady stalowe nie podtrzymują ciepła tak znakomicie jak wkłady żeliwne, natomiast ich komory spalania są dodatkowo wyłożone specjalnymi płytami z szamotu bądź wermikulitu. Są to produkty o pojemności cieplnej znacząco większej aniżeli żeliwo. Wyróżnić możemy jeszcze wkłady gazowe. Gazowe kominki mogą być zasilane gazem ziemnym albo LPG – ze specjalnego zbiornika lub z butli. Trzeba pamiętać, iż do kominków na gaz ziemny oraz płynny trzeba obowiązkowo poprowadzić instalację gazową.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *